صفحه اصلی > خبرها 


  چاپ        ارسال به دوست

تحویل82 درصد گازطبیعی استان به بخش خانگی در آذرماه 99

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با بیان این مطلب که 82 درصد گاز طبیعی استان در آذرماه امسال تحویل بخش خانگی و عمومی شده است گفت: بررسی‌ها نشان می دهد که این مصرف در مقایسه با دیگر کشورهای جهان حداقل 3 برابر بیشتر است.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، حسن افتخاری با اعلام این خبر اظهار کرد: در آذرماه 99، یک میلیارد و 527 میلیون مترمکعب گازطبیعی در استان مصرف شده که 82 درصد این آمار با مصرف یک میلیارد و 248 میلیون مترمکعب تحویل بخش خانگی شده است. مقایسه گاز مصرفی استان در بخش خانگی در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال98 هم نشان دهنده رشد 14.6 درصدی است.
وی افزود: با آغاز فصل سرما، متاسفانه مصرف گاز طبیعی استان در بخش خانگی جهش قابل توجه و غیرطبیعی پیدا می کند. بررسی‌ها نشان می دهد که این مصرف در مقایسه با دیگر کشورهای جهان حداقل سه برابر بیشتر است. ایران دارای دومین ذخائر گاز طبیعی جهان است اما میزان مصرف در بخش گرمایش بویژه در بخش خانگی بسیار بالا است.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی اضافه کرد: این موضوع چند مشکل را ایجاد می‌کند. اولین موضوع بحث اقتصادی خانوار است چرا که موجب افزایش هزینه‌های گازبها در سبد اقتصادی خانوار می شود. موضوع دیگر ایجاد مشکل در تامین گاز طبیعی برای سایر بخش‌های مصرفی است. بهترین و موثرترین راهکار برای تامین گاز همه بخش های استان مدیریت مصرف و افزایش بهره‌وری است.
افتخاری گفت: از ابتدای دی ماه امسال و مطابق مصوبه جدید دولت، تمام مشترکین کم مصرف شامل تخفیف 100 درصدی در پرداخت گازبها به همراه تمام هزینه‌های مرتبط شامل عوارض ارزش افزوده، عوارض گازرسانی و مالیات می شوند. موضوع صرفه جویی به ویژه در بخش خانگی بسیار ساده است و مشترکین می توانند با استفاده از راهکارهایی همانند استفاده از لباس گرم و زمستانی در منزل، خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق های بلااستفاده و نصب درزگیر در محل درب ورودی و پنجرها شاهد بهره مندی از طرح قبض رایگان یا کاهش قابل ملاحظه قبوض گاز خود باشند.
وی افزود: این طرح زیر ساخت‌ بسیار خوبی است تا با صرفه جویی توسط شهروندان امکان بهره مندی همه بخش های مختلف از نعمت الهی گاز طبیعی فراهم شود. کشور باید به سمت صرفه جویی حرکت کند؛ صرفه جویی در تعالیم دینی ما هم وجود دارد. گاز طبیعی برای سوختن نیست؛ برای ساختن است.
افتخاری با بیان این مطلب که با صرفه جویی در بخش خانگی می توان پایداری زنجیره گاز در دیگر بخش های مصرفی را ممکن کرد گفت: استفاده از گاز طبیعی در بخش صنعت، تولید و اشتغال را به همراه داشته و در نهایت به حفظ محیط زیست نیز کمک می کند.


٠٨:٢٧ - 1399/10/20    /    شماره : ١٤٩٧٣    /    تعداد نمایش : ١٧٦خروج
تصاویر منتخب