صفحه اصلی > خبرها 


  چاپ        ارسال به دوست

دودكش بخاری مهمترین عامل گازگرفتگی است

رییس امور HSE و پدافندغیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: مهمترین عامل حادثه ساز مربوط به گازگرفتگی مربوط به اشکال در دودكش بخاری و دیگر وسایل گرمایشی است.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، محمد ایمانی فر با اعلام این خبر اظهار کرد: مطابق آمار، دودکش ها با سهم 88/6 درصد شایع ترین عامل موثر در انتشار گازسمی مونواکسید کربن در سال 97 به شمار می روند. در این بین نبود تهویه مناسب با 6/9 و استفاده از وسایل پخت و پز جهت گرم کردن محیط به میزان 4/47درصد در رده های بعدی قرار دارند.
وی با بیان این مطلب که مسير دودكش باید باز باشد و لانه‌ي پرندگان، مصالح ساختماني و ساختمان هاي مجاور موجب مسدود شدن خروجي نباشد گفت: خروجی دودکش نباید در کنار کولر و یا زیر پنجره باشد، چرا که موجب ورود گازهای سمی حاصل از احتراق به داخل فضای خانه می شود.
رییس HSE و پدافندغیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با تاکید بر اطمينان مشترکین از سلامت كاركرد، استاندارد دودكش و دقت در نصب اتصالات آن ادامه داد: بهترین و کارآمدترین دودکش، دودکشی است که 120 سانتیمتر بالاتر از پشت بام و یا جان پناه ادامه داشته باشد و در پشت بام نیز از کلاهک H شکل استفاده شود. همچنین لوله های خرطومی یا فنری نیز فاقد استاندارد برای استفاده به عنوان مکنده دود بخاری هستند.
وی گفت: در صورت مشاهده نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي، ابتدا فرد مسموم را در جريان هواي آزاد قرار داده و سپس با اورژانس تماس بگیرید، وسايل گاز سوز را خاموش نموده و اجازه دهيد توسط سرويسكار مورد بازديد قرار گيرد.
ایمانی فر تاکید کرد: شرکت گاز خراسان رضوی تلاش می کند تا بر مبنای مسئولیت اجتماعی خود پیام های ایمنی را با شیوه های گوناگون به اطلاع شهروندان برساند.
گفتنی است؛ مرکز ارتباطات مردمی شرکت گاز خراسان رضوی به شماره 37074 آماده ثبت نظرات و پیشنهادات شهروندان در حوزه های مرتبط با گاز طبیعی است.


٠٩:٠٤ - 1398/08/28    /    شماره : ٦٩٠٣    /    تعداد نمایش : ٥٦٣خروج
تصاویر منتخب