صفحه اصلی > خبرها 


  چاپ        ارسال به دوست

استفاده از بخاری ژاپنی در فضاهای بسته مجاز نیست

رییس HSE و پدافندغیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: وسائل گاز سوزی که نیاز به دودکش ندارند باید در محلی نصب شوند که امکان تهویه و تخلیه گازهای حاصل از احتراق به صورت طبیعی و یا مکانیکی وجود داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، محمد ایمانی‌فر با اشاره به سوالات مکرر شهروندان درباره استفاده از بخاری ژاپنی گفت: در مورد بخاریهای ژاپنی اطلاعات مناسبی در دسترس نیست. با توجه به عدم استفاده از دودکش در این بخاری، استفاده از آن در فضای بسته‌ای که امکان تهویه و تردد هوا وجود ندارد مجاز نمی باشد.
وی افزود: وسائل گاز سوزی که نیاز به دودکش ندارند باید در محلی نصب شوند که امکان تهویه و تخلیه گازهای حاصل از احتراق به صورت طبیعی و یا مکانیکی وجود داشته باشد.
رییس HSE و پدافندغیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با اشاره به اهمیت نصب اصولی دودکش گفت: شيب دودكش از محل اتصال به وسایل گازسوز شروع شده و همواره باید به سمت بالا باشد و به هيچ عنوان درطول مسير با لوله آكاردئوني يا زانويي به سمت پايين برنگردد.
وی ادامه داد: محل عبور دودکش نباید با شیشه تماس داشته باشد. زيرا احتمال شكست شيشه بر اثر حرارت افزایش یافته و موجب لق شدگی و افتادن دودكش و در نهایت بازگشت دود به داخل محیط خواهد شد.
ایمانی فر گفت: هر چند وقت يكبار كلاهك دودكش هاي وسايل گازسوز را بازرسي کنید و چنانچه كلاهك افتاده باشد آنرا در محل خود نصب كنيد. كلاهك دودکش علاوه بر اينكه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشيا به داخل دودكش جلوگيري مي كند، در منظم سوختن وسيله گازسوز نیز تاثیر بسزایی دارد. قبل از وصل وسايل گازسوز به دودكش، مسير را با وزنه و طناب محكم از پشت بام تا محل دريچه و مبدأ دودكش كنترل نمائيد تا از بازبودن آن كاملاً مطمئن شويد. ساده ترين آزمايش برای اطمینان از صحت عملکرد دودكش، دست زدن و لمس داغی آن با سر انگشتان است. سردي دودكش در هنگام فعالیت وسائل گرمایشی، هشدار به معنای عدم عبور گازهاي سمي حاصل از احتراق است.
وی ادامه داد: آزمايش بعدي استفاده از شمع و يا شعله كبريت در محل دريچه و مبدأ دودكش در محل مصرف است. با قرار دادن كبريت روشن در ابتداي دريچه بايستي شعله به سمت داخل دودكش كشيده شود. اين موضوع نشانه كاركرد و مكش مناسب دودكش می باشد.
ایمانی فر تصریح کرد: شرکت گاز خراسان رضوی تلاش می کند تا بر مبنای مسئولیت اجتماعی خود پیام های ایمنی مرتبط با گاز طبیعی را با شیوه های گوناگون به اطلاع شهروندان برساند. مرکز ارتباطات مردمی این شرکت به شماره 37074 آماده ثبت نظرات و پیشنهادات شهروندان است.


١٠:٥٦ - 1398/09/20    /    شماره : ٧٣٩٢    /    تعداد نمایش : ١٤٦٢خروج
تصاویر منتخب