صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی:

هزینه 147 میلیارد تومانی بهینه سازی رایگان موتورخانه ها در استان/ 35 درصد قبوض گاز مشترکین کم مصرف رایگان می شود

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح دو طرح اصلاح و بهینه سازی رایگان موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری و گازبهای رایگان برای مشترکین کم مصرف پرداخت.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، حسن افتخاری ظهر امروز دوشنبه هشتم دی ماه در نشست خبری که با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد درباره آخرین وضعیت گازرسانی در استان خراسان رضوی گفت: دو میلیون و 426 هزار مشترک گاز طبیعی در استان وجود دارد که این رقم معادل 9.8 کل مشترکین گاز کشور است.
وی افزود: استان خراسان رضوی در مقایسه با دیگر استان های کشور بعد از استان تهران دارای بیشترین میزان مصرف کننده و مشترک گاز طبیعی می باشد و لذا مصرف بهینه مشترکین در این استان بسیار حائز اهمیت و تعیین کننده خواهد بود.
مدیرعامل شرکت گاز استان ادامه داد: با آغاز فصل سرما، مصرف گاز طبیعی استان در بخش خانگی جهش قابل توجه و غیرطبیعی پیدا می کند. بررسی‌هانشان می دهد که این مصرف در مقایسه با دیگر کشورهای جهان حداقل سه برابر بیشتر است. ایران دارای دومین ذخائر گاز طبیعی جهان است اما میزان مصرف در بخش گرمایش بویژه در بخش خانگی بسیار بالا است. این موضوع چند مشکل را ایجاد می‌کند. اولین موضوع بحث اقتصادی خانوار است چرا که موجب افزایش هزینه‌های گازبها در سبد اقتصادی خانوار می شود. موضوع دیگر ایجاد مشکل در تامین گاز طبیعی برای سایر بخش‌های مصرفی است.
افتخاری خاطرنشان کرد: بهترین و موثرترین راهکار برای تامین گاز همه بخش های استان، مدیریت مصرف و افزایش بهره‌وری است.

بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری به صورت رایگان
مدیرعامل شرکت گاز استان در ادامه این نشست گفت: در راستای سیاست‌های تشویقی، امسال دو سیاست جدید برای مشترکان گاز طبیعی ابلاغ شده که می تواند تاثیر مهمی را در بحث مدیریت مصرف گاز داشته باشد.
وی با بیان این مطلب که موضوع بهینه سازی تابعی از رفتار مصرفی مشترکین و تجهیزات استاندارد گاز سوز است ادامه داد: یکی از این برنامه ها موضوع اصلاح و بهینه سازی رایگان موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری است. حوزه بهینه سازی گاز طبیعی کشور در سال جاری به شرکت ملی گاز ایران واگذار شده و شرکت گاز نیز زمینه ای را ایجاد کرده تا از طریق آن بحث بهینه سازی موتورخانه ها پیگیری و انجام شود.
افتخاری یادآور شد: بر اساس آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک تمام دستگاه دولتی و واحدهای مسکونی و تجاری که دارای موتورخانه مرکزی می باشند بایستی نسبت به بهینه سازی موتورخانه ها و دریافت گواهینامه استاندارد اقدام کنند.
وی ادامه داد: طرح اصلاح و بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری که توسط شرکت گاز آغاز شده است در همین راستا است; بنحوی که مشترکین دارای موتورخانه می توانند با مراجعه به سایت شرکت ملی گاز ایران و ثبت نام از خدمات رایگان این طرح بهره مند شوند. در این طرح سه اقدام مهم شامل سرویس و تنظیم مشعل، عایق کاری تأسیسات و نصب دستگاه ضد رسوب مغناطیسی انجام می شود.
افتخاری گفت: اکثر قریب به اتفاق مشعل‌ موتورخانه ها سرویس و تنظیم نبوده و علاوه بر تولید گازهای سمی و خطرناک موجب هدررفت بخش قابل توجهی از حرارت می شوند. این موضوع علاوه بر ایجاد محیط ناامن برای مصرف کنندگان موجب کاهش راندمان مصرف و به نوعی پرت حرارت می شود.
وی تصریح کرد: تقریباً ۱۸ هزار واحد مسکونی وتجاری در استان وجود دارد که مشمول این طرح می شوند. عمده موتورخانه های مشمول خراسان رضوی هم در شهرهای مشهد، نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه و طرقبه شاندیز قرار دارند.
افتخاری یادآور شد: شرکت های مجری دارای رتبه از سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شرکت های تاسیساتی دارای مجوز از اتحادیه شوفاژکاران هم می توانند با مراجعه به سایت شرکت ملی گاز ایران و اعلام امادگی در اجرای این طرح مشارکت کنند.
مدیرعامل شرکت گاز استان با بیان این مطلب که اجرای این طرح برای مشترکین هیچ هزینه ای ندارد افزود: اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح در خراسان رضوی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد می شود که تماما از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز پرداخت خواهد شد.
افتخاری گفت: طرح اصلاح و بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری در راستای سیاست های مسئولیت اجتماعی شرکت گاز برای کمک به خانوار است. پیش بینی ما این است که با بهره مندی از این طرح تقریبا 10 تا 15 درصد هزینه گازبهای مشترکین مشمول طرح کاهش پیدا خواهد کرد و این کاهش علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده، کمک خوبی در تامین گاز پایدار دیگر بخش های مصرفی استان است.
وی به مشترکین گاز طبیعی دارای موتورخانه توصیه کرد: با توجه به تعداد قابل توجه مشمولین سریعتر نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام نمایند.

لزوم رعایت صرفه جویی در مصرف گاز توسط ادات دولتی
مدیرعامل شرکت گاز استان در ادامه به موضوع مصرف بهینه گاز طبیعی در ادارات و موسسات دولتی اشاره کرد و افزود: استاندار خراسان رضوی طی هفته گذشته در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان نسبت به صرفه جویی در ادارات و موسسات دولتی تاکید کردند و گفتند:" ادرات دولتی باید در مصرف بهینه گاز الگو باشند.
وی ادامه داد: بر اساس بخشنامه معاون اول رئیس جمهوری که در 25 آذرماه امسال به کلیه وزارتخانه ها, موسسات و سازمانها، شرکتها، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و استانداری‌ها ابلاغ شده، مدیریت مصرف گاز طبیعی و رعایت دمای رفاه به طور جدی باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: مطابق این بخشنامه، دمای رفاه ساختمان های دولتی باید بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در فضاهای داخلی و بسته و ۱۸ درجه سانتی‌گراد در راهروها و فضاهای عمومی سرپوشیده می باشد. مهم تر از آن اینکه تجهیزات و سیستم های گرمایشی ادارات و موسسات دولتی باید یک ساعت قبل از آغاز وقت اداری روشن شده و یک ساعت قبل از پایان وقت اداری و در روزهای تعطیل هم خاموش باشد.
وی ادامه داد: شرکت گاز موظف است تا با پایش های دوره ای نسبت به کنترل دمای رفاه ادارات اقدام و خاموش بودن سیستم گرمایشی در بعد از ساعت های کاری را کنترل کند.

7500 پایش اندازه گیری گاز طبیعی ادارات دولتی استان انجام شد
افتخاری ادامه داد: از ابتدای آغاز فصل سرد امسال تاکنون 7560 بازدید و پایش از ادارات و موسسات دولتی استان انجام شده که نتیجه آن صدور 497 مورد اخطار و 283 مورد قطع برای ادارات پرمصرف بوده است.
وی افزود: البته این ارقام با مشاوره های شرکت گاز و همکاری سازمان های دولتی هم اکنون به حداقل رسیده است.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: سیستم موتورخانه مراکز آموزشی که به صورت غیرحضوری مشغول به فعالیت هستند نباید روشن باشد.

گازبهای رایگان برای مشترکین کم مصرف
وی در مورد طرح گازبهای رایگان برای مشترکین کم مصرف هم اظهار کرد: از ابتدای دی ماه امسال و مطابق مصوبه جدید دولت، تمام مشترکین کم مصرف شامل تخفیف 100 درصدی در پرداخت گازبها به همراه تمام هزینه‌های مرتبط شامل عوارض ارزش افزوده، عوارض گازرسانی و مالیات می شوند.
افتخاری افزود: الگوی مشترکین کم مصرف در تمامی شهرهای استان خراسان رضوی از نیمه فرودین تا نیمه آبانماه هر سال 45 مترمکعب در ماه و در فصل سرد سال یعنی از نیمه آبانماه تا نیمه فرودین سال بعد 200 مترمکعب در ماه است.
افتخاری اظهار کرد: مطابق بررسی های انجام شده در صورت مصرف مشابه مشترکین نسبت به سال قبل حدود 35 درصد قبوض شرکت گاز استان رایگان می شود. البته امیدواریم با رعایت مصرف صحیح و بهینه گاز طبیعی تعداد بیشتری از هم استانی های عزیز مشمول اجرای این طرح شوند. این یک پاداش ملموس برای خانواده هایی است که این طرح را رعایت می کنند. در این مصوبه برای کسانی که بالاتر از الگوی مصرف قرار دارند هم شش ماه فرصت داده شده تا نسبت به مدیریت مصرف گاز طبیعی خود اقدام کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: مشترکینی هم که مصرف گاز طبیعی آنان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال های ۹۶ و ۹۷ به میزان ۱۰ درصد کاهش پیدا کند مشمول تخفیف ۱۵ درصدی در هزینه های گاز بها بعنوان پاداش صرفه جویی خواهند شد.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی تصریح کرد: موضوع صرفه جویی به ویژه در بخش خانگی بسیار ساده بوده و مشترکین می توانند با استفاده از راهکارهایی همانند استفاده از لباس گرم و زمستانی در منزل، خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق های بلااستفاده و نصب درزگیر در محل درب ورودی و پنجرها شاهد کاهش قابل ملاحظه قبوض گاز خود باشند.
وی در پایان گفت: تمام این طرح ها زیر ساخت‌ بسیار خوبی است تا با صرفه جویی توسط شهروندان امکان بهره مندی همه بخش های مختلف از نعمت الهی گاز طبیعی فراهم شود. کشور باید به سمت صرفه جویی حرکت کند؛ صرفه جویی در تعالیم دینی ما هم وجود دارد. باید به سمت عملیاتی شدن آن حرکت کنیم. گاز طبیعی برای سوختن نیست؛ برای ساختن است. استفاده از گاز طبیعی در بخش صنعت باعث تولید و اشتغال می شود و در نهایت زمینه بهره مندی همه آحاد جامعه را از این نعمت الهی فراهم می کند.


٢١:٤٧ - 1399/10/08    /    شماره : ١٤٦٧١    /    تعداد نمایش : ٢٠٧خروج
تصاویر منتخب