صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


  چاپ        ارسال به دوست

زمستانی گرم و دلنشین با مصرف درست و ایمن گاز طبیعی

برودت هوا و ماندگاری جبهه هوای سرد تا پایان هفته در خراسان رضوی موجب استفاده بیشتر شهروندان از وسایل گرمایشی همانند بخاری شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ماندگاری جبهه هوای سرد تا پایان هفته جاری و افزایش استفاده از گاز طبیعی در بخش خانگی، همکاری و مشارکت همگانی در مدیریت مصرف بهینه و درست این نعمت الهی امری لازم و ضروری است. لذا از شهروندان درخواست می شود با رعایت نکات ذیل سهم ویژه ای در مدیریت شبکه گاز کشور داشته باشند.
1- قدم اول در مصرف صحیح گاز طبیعی، جلوگیری از هدر رفت انرژی است. بخاری اتاق های خالی را خاموش کنید و درب این اتاق ها را ببندید.
2- به جای استفاده از لباسهای تابستانی در منزل و بالا نگه داشتن دمای محیط، از لباسهای گرمتر استفاده کنید و دما را بین 18 تا 22 درجه ی سانتی گراد ثابت نگه دارید.
3- فضای اتاق نبايد به گونه اي درز بندي شود كه از ورود هواي تازه مورد نياز تجهیزات گازسوز جلوگيري كند.
4- برای اتصال وسايل گاز سوز به سيستم لوله كشی از شيلنگ های لاستيكی استفاده نکنید. برای اين منظور بايد از شيلنگ های مخصوص گاز به همراه بست مناسب و يا لوله ی مسی استفاده كرد.
5- طول شيلنگ های گاز براي گاز شهری حداكثر يك متر و بيست سانتی متر می باشد.
6- خروجی دودکش نباید در کنار کولر و یا زیر پنجره باشد، چرا که گازهای سمی وارد خانه می شوند.
7- از گازسوز کردن وسایلی همانند بخاری که با سوخت های دیگر کار می کنند جداً خودداری کنید.
8- اندازه ي بخاري بايد متناسب با فضاي اتاق باشد. براي فضاهاي بزرگ از بخاري كوچك استفاده نكنيد كه مجبور شويد شعله ي بخاري را بيش از اندازه زياد كنيد و همواره توجه داشته باشيد كه شعله ي بخاري بايد آبي باشد.
9- اطمينان از سلامت كاركرد و استاندارد بودن دودكش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز از راههاي پيش گيري از خطر انتشار گازهای سمی است.
10- برای محکم کردن شیلنگ گاز از یک طرف به وسیله ی گازسوز و از یک طرف به لوله کشی گاز، حتما باید از بست های فلزی استفاده کنید.
11- از پيچيدن سيم و يا هر چيز ديگر به جاي بست خودداري كنيد؛ زيرا باعث بريده شدن شيلنگ مي شود و يا به خوبي محكم نمي شود؛ كه در هر دو صورت نشت گاز را در پی دارد.
12- بهترین و کارآمدترین دودکش، دودکشی است که از داخل دیوار عبور داده شده و از سطح پشت بام تا 100 سانتیمتر بالاتر از پشت بام و یا جان پناه ادامه داشته باشد و از کلاهک H شکل در خروجی آن استفاده شود.
13- در صورت مشاهده نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي، فرد مسموم را از محیط آلوده خارج و در جريان هواي آزاد قرار دهيد، وسايل گاز سوز را خاموش نموده و به اورژانس فوریت های پزشکی و سازمان آتش نشانی اطلاع دهید.


١٥:٠٢ - 1398/10/24    /    شماره : ٨٠٣٤    /    تعداد نمایش : ٢١٤خروج
تصاویر منتخب